جهان اسلامسر تیترفلسطین و قدس

اختصاصی/ استاد دانشگاه هرات: افغانستان مهد عشق به اهل بیت پیامبر علیهم السلام و حامی آرمان فلسطین

مصاحبه با دکتر شفیق فقیری، استاد دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه هرات

ملت افغانستان از دیرباز تا کنون از جمله ارادتمندان اهل بیت (ع) عصمت و طهارت محسوب می شوند. اوج عشق و ارادت به آستان این خاندان پاک و مطهر در آثار ادبی و همچنین کتب منتشر شده توسط علمای این دیار، ام ی واضح و بدون نیاز به استدلال است. پایگاه کنگره جهانی محبان اهل بیت(ع) در راستای سلسله مصاحبه های خود با شخصیت های علمی جهان اسلام در خصوص روز قدس، با دکتر عیدالشفیق فقیری استاد محترم دانشگاه هرات و فرزند عالم بزرگ حنفی مرحوم مولانا عبدالواحد فقیری که دارای رساله های علمی گوناگون و شناخته شده در حوزه های فقهی و اعتقادی نوشته اند، می باشند. مشروح مصاحبه در ادامه می آید:

جناب فقیری لطفا خودتان را برای مخاطبین ما معرفی بفرمایید. پدر مرحوم و فاضل حضرتعالی از شخصیت های دینی و بارز افغانستان بودند، لطفا در مورد ایشان هم صحبت بفرمایید.

اینجانب شفیق فقیری، استاد دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه هرات بیش از 20 سال در گروه فقه و قانون مشغول به تحقیق و پژوهش و تدریس به نسل جوان کشور می‌باشم. از بدو طفولیت در خانواده‌ای علم‌پرور متولد شدم و همیشه در راه پیشرفت ارزشهای اسلامی و دین اسلام از هیچ سعی و کوششی دریغ نورزیدم. پدر بزرگوارم، یک عالم ربانی بودند که آثار زیادی از ایشان به جا مانده است. حدود 10 الی 15 اثر علمی در دهه های 50 و 60 و 70 به جامعه علمی و ملت افغانستان تقدیم کردند. در سایر کشورهای فارسی زبان نیز آثار متعددی از ایشان به چاپ رسیده. با جستجوی نام مولانا عبدالواحد فقیری هروی، در فضای مجازی آثار پدرم در دسترس خواهد بود. توضیح المسائل فقه حنفی یکی از بارز ترین آثار ایشان است که در دانشگاه‌های ایران و حوزه ها و مدارس دینی و در سایر کشور‌های فارسی زبان از جمله تاجیکستان و پاکستان و هندوستان، وجود دارد و جامعه اهل سنت و اهل تشیع از این کتاب در بخش عبادات، حقوق خانواده، ازدواج و طلاق و بخش امور اجتماعی مثل بیعات و معاملات و … استفاده می‌کنند. در ایران شاید نزدیک به 10 بار تجدید چاپ شده است. از جمله آثار دیگرشان کتاب “یگانگی خداوند” است که در زمان اشغال افغانستان در برابر مکتب کمونیسم و برای رد اندیشه‌های آن و همچنین به‌منظور انگیزه دادن به نسل جوان کشور در برابر متجاوزین برای نوشته شده و دارای مخاطبین بسیاری است. در حوزه تصوف شریعت نیز کتاب‌هایی از ایشان به جا مانده که در این مجال از ذکرشون صرف‌نظر می‌کنم.

بفرمایید که مردم افغانستان غالبا پیرو کدام مذهب هستند و محبت پیامبر اسلام و اهل بیت (ع) ایشان چه جایگاهی نزد آنان دارد؟
مردم افغانستان غالبا پیرو مذهب فقه حنفی و عده‌ای نیز پیرو مذهب امامی یا فقه امامی هستند و در مجموع 99 درصد جمعیت افغانستان مسلمان بوده و پیامبر علیه‌الصلوه و‌السلام، اصحاب خاص ایشان به‌ویژه حضرت علی علیه‌السلام و خانواده و اهل بیت پیامبر علیه‌الصلوة و‌السلام در نزد ایشان از جایگاه بسیار بسیار بالایی برخوردارند. چنانچه حتی اگر از بچه‌های کوچه و خیابان سوال شود، آنها پیامبر علیه‌الصلوه و‌السلام، یاران پیامبر و اهل بیت پیامبر و همه این بزرگان را به عنوان را الگوی خود می‌دانند. مردم ما از ایشان به عنوان رهبران دینی اطاعت و پیروی می کنند و به آنها عقیده راسخ دارند. در مجموع این مهم، جزء باورمندی و اعتقادات ملت افغانستان است و همه‌ی مردم افغانستان اعم از شیعه و سنی از محبان پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان هستند.
افغانستانی‌ها کوچک ترین زبان‌شکنی و بی‌احترامی را نسبت به خانواده پیامبر (ص) نمیپذیرند. ما هم افتخار میکنیم که چنین شخصیت های بزرگی را به عنوان الگو داریم و همیشه از افکار و اندیشه های ناب ایشان پیروی می‌کنیم .

نظر ملت افغانستان در مورد حضور نیروهای آمریکایی در این کشور چیست؟
در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در این کشور باید عرض کنم که مردم به 2 دسته تقسیم می‌شوند: یک دسته، کسانی که تحت نام دموکراسی، معتقدند که این ها باعث پیشرفت و توسعه‌ی افغانستان می شوند. در‌حالی این جز یک دموکراسی کاذب است و جز عوام فریبی، چیز دیگری نیست. این عده‌ی بسیار معدود، فریب بازیهای سیاسی را خورده و نسبت به حضور آمریکایی‌ها نظر خوشبینانه دارند. و اما دسته دیگر که قاطبه‌ی مردم افغانستان را تشکیل می‌دهند با حضور بیگانه‌ها در سرزمینشان مخالفند. از آنجایی که ملت ما ملتی آزاده، مستقل، قهرمان و مبارز است و همیشه در برابر تجاوز بیگانگان قد علم کرده، توانسته‌ایم افغانستان را تبدیل به باتلاقی برای نیروهای خارجی کنیم. ازجمله مقاومت‌های تاریخی ملت افغانستان میتوانم به مبارزه در برابر دو تجاوز انگلستان، در برابر تجاوز روس ها و در برابر تجاوز کشور های دیگر اشاره کنم.
بنابراین افغانستان هیچگاه تحمل تجاوز هیچ ابر قدرتی چه غرب باشد و چه شرق را نخواهند داشت و همانند ملت ایران که شعار میدادند نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی، امروز هم شعار ملت ما همین است: “نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی”
ملت ما خون دادند، جان دادند و مبارزه کردند تا همه‌ی نیروهای خارجی را به زانو در بیاورند . الحمدلله چنین شد و نیروهای انگلیس و نیروهای پادشاهی فرار کردند. همچنین نیروهای غربی نیز در افغانستان با مشکلات زیادی مواجه شده اند و ان شاالله مردم، صد در صد این‌ها را اخراج خواهند کرد.

مساله فلسطین و آزادی مسجد الاقصی چه جایگاهی در میان متفکران، اندیشمندان و علمای افغانستان دارد؟ لطفا به نظرات علمای محترم حنفی و افغان در خصوص مسجد الاقصی اشاره بفرمایید.
در خصوص فلسطین باید بگویم که فلسطین جزء ایمان مردم ما و جزء باورهای دینی ماست. مسجدالاقصی قبله ی اول مسلمین بوده و آزادی آن از جمله آرمان‌های تک تک مسلمانان جهان و به ویژه مسلمانان افغانستان است.
اندیشمندان و متفکران و علمای برجسته‌ی افغانستان همه معتقدند که برای آزادی مسجدالااقصی باید مبارزه صورت بگیرد تا فلسطین روزی کشوری آزاد و مستقل شده استقلال خود را باز پس بگیرد. گویا برخی از کشور¬های عربی پیش از اشغال فلسطین، در بحث روابط بین الملل از خود شخصیت مستقل حقوقی داشتند در حالی که کشور فلسطین کشوری آزاد بود. حالا باید همه ما مسلمانان مبارزه کنیم، تلاش و کوشش کنیم تا ملت فلسطین نیز بتوانند همچون بقیه ملل اسلامی آزادانه بیاندیشند، آزادانه برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند و برای اسرائیل و کشورهای حامی اسرائیل جواب دندان شکن داشته باشند. و ان‌شاالله روزی شاهد این خواهیم بود که ملت آزاده‌ی فلسطین آزاد و سرافراز زندگی کنند و پرچم آزادی فلسطین در سرار جهان به اهتزاز در‌آید. این از جمله آرمان ها و آرزوهای تک تک مسلمانان به ویژه مسلمانان و علمای برجسته و شخصیت ها و متفکران افغان است.

روز جهانی قدس چگونه می تواند توطئه کشورهای به ظاهر مسلمانی را که با اسرائیل رابطه برقرار کرده اند، خنثی نماید؟
مسجدالاقصی قبله ی مسلمانان است و قرآن کریم در آیه «سبحان الذی اسری بعبده …» در خصوص مسجدالاقصی صحبت کرده. پیامبر(ص) چندین ماه به سمت آن نماز خواندند و از مسجدالاقصی به آسمان معراج کردند. امروز مسجدالاقصی مثل مسجد حرمین شریفین، مثل کعبه برای ما مسلمانان هست و خواهد بود و ما باید برای آزادی کامل مسجد الاقصی دست به دست هم بدهیم تا روزی در کنار همه¬ی ملل اسلامی، ان شاالله جشن آزادی مسجدالاقصی را داشته باشیم و عزت حقوقی و دینی مسجد الاقصی را برگردانده و دست نیروهای مستکبر و متجاوز به ویژه نیروهای اسرائیلی را از مسجدالاقصی و فلسطین بزرگ کوتاه کنیم.
در بحث روابط بین الملل، کشورهای اسلامی همه باید دست به دست هم بدهند، همه در کنار یکدیگر بایستند تا موفق شویم نیروهای متجاوز اسرائیلی را که کشور عزیز فلسطین را اشغال کردند به زانو در‌آورده و تمام مبارزات و فعالیت های منفی و نادرست کشورهای غرب و به‌ویژه اسرائیل را خنثی کنیم. آغاز این مبارزه چنانچه که امام خمینی فرمودند از روز جهانی قدس شروع شده و ما باید در کنار یکدیگر روز جهانی قدس را گرامی داشته و یک‌صدا شعار مرگ بر نیروهای مستکبر جهانی سر بدهیم. بنابراین می‌توانیم از روز جهانی قدس با شعار مرگ بر غرب مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل تجلیل کنیم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

مصاحبه: حسن اسحاقی

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا