جهان اسلامسر تیترفلسطین و قدسوحدت

مصاحبه اختصاصی/ عالم شافعی، د.هاشمی: نماز بدون صلوات بر اهل بیت پبامبر(ص) باطل است/در جنگ غزه، خبیث از طیّب مشخص شد/مغرضین می گویند اهل سنت دشمن اهل بیت(ع)اند

پایگاه اینترنتی کنگره جهانی محبان اهل بیت (ع) در راستای سلسله مصاحبه های مطبوعاتی خود با صاحبنظران و اندیشمندان جهان اسلام با اندیشمند و عالم شافعی، آقای دکتر سید احمد هاشمی داشته است که مشروح آن در ادامه می آید:

جناب استاد هاشمی، مبحث وحدت از دهه ها  و شاید صده های قبل توسط شخصیت جهان اسلام همچون مرحوم سید جمال الدین اسد آبادی و شیخ محمد عبده تا امام راحل  به عنوان یک امر ضروری در جامعه اسلامی مطرح شده است. به نظر حضرتعالی آیا امروز وحدت مسلمانان، دارای ضرورتی مضاعف نسبت به گذشته است؟

*شرایط کنونی جهان اسلام به گونه ای است که متاسفانه مسلمانان در دنیای معاصر تحت استعمار کشورهای غربی قرار گرفته اند. بله؛ درست است که به صورت ظاهری کشورهای اسلامی دارای استقلال هستند ولی متاسفانه خیلی از کشورهای اسلامی آن استقلال کامل سیاسی خود را ندارند. متاسفانه در دنیای معاصر می بینیم که یهودیان و مسیحیان، با وجود آن کینه دیرینه ای که از یکدیگر داشته اند با هم متحد شده اند. مسیحیان همیشه معتقد بوده اند که یهودیان حضرت عیسی (ع) را _ به زعم خودشان_ به صلیب کشیدند ولی با این وجود شما می بینید که یهودیت و مسیحیت در قرن بیستم با یکدیگر هم پیمان می شوند تا یک دولت نامشروع یهودی به نام اسراییل را تشکیل دهند و آن را به جان امت اسلام بیاندازند که ثمره اش همین وضعیت اسفناکی می شود که می بینیم. این وضعیت واقعا می طلبد که ما مسلمان ها به فکر خودمان باشیم و این مساله را درک کنیم که وقتی یهودی ها و مسیحی ها که به قول ما با همدیگر پدرکشتگی دارند و دشمن خونی همدیگر هستند، چرا علیه ما مسلمانان متحد شده اند؟
پاپ ژان پل دوم(رهبر مسیحیان کاتولیک) در سال ۱۹۶۵ اعلام کرد که یهود از خون مسیح بریء هست و در واقع یهود را تبرئه کرد از خون مسیح تا میان یهودیان و مسیحیان اتحاد ایجاد کند. حالا شما به این نگاه کنید که ما مسلمانان چقدر باهم مشترکات داریم؛ خدای ما مشترک است، قبله ما مشترک است، پیامبر (ص)ما و قرآن ما مشترک هستند و اهل بیت (ع)ما هم مشترک هستند و.. .اتفاقا خود من هم کتابی دارم که اخیرا در این زمینه منتشر شده است. من بحثم این است که با این همه مشترکات و مسائل وحدت آفرین چرا باید به سراغ مسائل اجتهادی و اختلافی برویم و توی سر و کله همدیگر بزنیم؟! . خداوند متعال در قرآن کریم تعبیری دارد که می فرماید «قل تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم». در این آیه شریفه خداوند ادیان توحیدی را دعوت به وحدت می کند که با یک کلمه ی مشترکی که بین ما هست و آن یکتا پرستی است با یکدیگر متحد شویم. ما مسلمانان با یکدیگر نه یک «کلمة سواء» بلکه ده ها کلمات سواء داریم که می توانیم حول محور آنان با یکدیگر متحد شویم. ما این همه کلمات سواء را رها کردیم و رفته ایم دنبال مسائل اختلافی. چقدر این اختلاف ها برای ما هزینه داشته است! چقدر این اختلافات موجب سوء استفاده از ما شده است! چقدر متاسفانه از مسلمانان به تعبیر من سواری گرفته شده است و مسلمانان ذلیل شده اند!. مگر غیر این است برخی در جهان اسلام دارند فقط روی مسائل اختلافی تاکید می کنند وکلمات سواء و اشتراکات را کنار گذاشته اند؟!
در دنیای معاصر با وجود وحدت نامیمون دنیای مسیحی _ صهیونی با یکدیگر، به نظرم ضرورت وحدت میان مسلمانان از هر زمان دیگری بیشتر احساس می شود، حتی بیشتر از زمان جنگ های صلیبی که مسیحیان علیه مسلمانان شوریدند. ما به وحدت و همدلی احتیاج داریم تا بتوانیم دنیای اسلام را از این وضعیت اسفباری که امروز دچار آن هستیم نجات بدهیم و ضرورت وحدت امروز از هر زمان دیگری بیشتر احساس می شود.

محبت اهل بیت (ع) در میان اهل سنت و مخصوصا مذهب شافعی چه جایگاهی دارد؟

*همانطور که پیامبر (ص) در میان اهل سنت دارای جایگاه والایی هستند؛ اهل بیت (ع) ایشان نیز دارای جایگاهی رفیع هستند. امام شافعی، پیشوای مذهب شافعی در دیوان خود می فرماید: اگر کسی در نماز خود بر اهل بیت رسول خدا(ص)  صلوات نفرستد، نمازش باطل است. یعنی ما در نمازهای یومیه حداقل روزی ده بار بر پیامبر(ص) و اهل بیت (ع) ایشان درود می فرستیم و اگر کسی بر اهل بیت (ع) ایشان درود نفرستد همه نمازهای یومیه او باطل است. بله؛ ممکن است نحوه ی محبتی که اهل سنت نسبت به اهل بیت(ع) دارند با محبتی که برادران اهل تشیع به اهل بیت(ع) دارند متفاوت باشد اما اهل سنت هم بسیار محب اهل بیت(ع) هستند. هیچ اهل سنتی به خود اجازه نمی دهد که به اهل بیت پیامبر اهانت کند. نه تنها اهانت نمی کنند بلکه اهل بیت جایگاه عمیقی در قلوب اهل سنت دارند. امام شافعی شعر معروفی در خصوص اهل بیت(ع) دارند که هر کسی آن را مطالعه کند متوجه می شود که میزان محبت اهل سنت به اهل بیت چقدر زیاد است.
رسانه های مغرض و افراد کینه توز یا نادان  به دروغ می گویند که اهل سنت با اهل بیت(ع) دشمنی دارند!. هیچ اهل سنتی در دنیا وجود ندارد که محب اهل بیت(ع) نباشد و با اهل بیت (ع) دشمنی بورزد.

درسالهای اخیر برخی کشورهای عربی به دنبال برقراری روابط با رژیم صهیونیستی بودند که این موضوع وحدت سیاسی جهان اسلام را هم با چالش مواجه کرد. به نظر حضرتعالی جنگ ۱۲ روزه مقاومت غزه با رژیم صهیونیستی، چه تاثیری بر روند سیاسی جهان اسلام گذاشت؟

*خداوند در قرآن تعبیری دارد که می فرماید: « لِيَمِيزَ اللهُ الْخَبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ وَيَجْعَلَ الْخَبِيثَ بَعْضَهُ عَلى بَعْضٍ فَيَرْكُمَهُ جَمِيعاً فَيَجْعَلَهُ فِي جَهَنَّم». به نظر من خداوند در جنگ غزه خبیث را از طیّب مشخص کرد. مشخص شد کسانی که شکلشان ، ظاهرشان و قالبشان عربی و اسلامی بود اما قلب های صهیونیستی دارند چه کسانی هستند و مشخص شد که آنها چقدر با قضیه فلسطین مشکل دارند. در همین جنگ غزه برخی گفتند که آقا! شما چکار با اسرائیل دارید؟ چرا اصطلاحا با اسرائیل شاخ به شاخ می شوید؟ ما به آنها پاسخ می دهیم که اگر ما به اسرائیل کار نداشته باشیم آنها با ما کار دارند. مگر غیر این است که درگیری مقاومت با فلسطین از محله شیخ جراح شروع شد؟ در واقع اسرائیل فلسطینی ها را از موطنشان بیرون کرد که غزه واکنش نشان داد. اسرائیل یک دولت طبیعی نیست بلکه  یک دولت سرطانی است. سلول های سرطانی را دیدید که چطور یکدفعه رشد می کنند؟ اسرائیل هم همینطور است. هدف اسرائیل این است که بر نیل تا فرات مسلط شود. چرا میگوییم دولت نامشروع اسرائیل یک دولت طبیعی نیست؟ چون اصلا اسرائیل برای خودش مرز قائل نیست بلکه اعتقاد دارد مرزش از نیل تا فرات است! ببینید مثلا دولت اردن ، دولت لبنان ، دولت کویت یا دولت فلسطین، دولتی اصیل هستند و مرز جغرافیایی مشخص دارند ولی دولت نامشروع اسرائیل اعتقاد دارد که اصلا مرزی ندارد و هیچگاه هم مرزی برای خودش اعلام نکرده است چرا که این رژیم اشغالگر است و مدام در حال توسعه اشغالگری خودش است ؛اما واقعا با قانون تقادم یعنی با گذشت زمان مناطق اشغال شده به حق این رژیم نسبت به آن مناطق تبدیل نمی شود. دکتر قره داغی یک کتابی دارد تحت عنوان «القدس، قضیة کل مسلم» که در آن می گوید قدس در واقع نقطه مشترک همه مسلمانان است. مسلمان ، شیعه باشد سنی باشد، اباضی باشد فرقی نمی کند؛ به هر حال همه به قدس اعتقاد و ارادت دارند چرا که قبله اول آنها و مسری پیامبر آنان بوده است.
واقعا کسانی که در این شرایط از بمباران غزه توسط صهیونیست ها خوشحالی کردند و حماس و مقاومت فلسطین را تخطئه می کنند و آنان متهم می کنند که مسئول خون های ریخته شده هستند، خیلی بی انصاف هستند. آنها به جای اینکه به ظالم معترض باشند، مظلومی که برای گرفتن حق خودش قیام کرده است و از خودش دفاع می کنند را تخطئه می کنند. این عین حقارت و بدبختی و خفت است. متاسفانه شما این صداها را هم در کشور خودمان از برخی افراد شنیدید و هم در جهان عرب شنیدید که من اعتقاد دارم که مروجان این حرف ها خود صهیونیست ها هستند. جامعه ما امروز متاسفانه شدیدا تحت تاثیر رسانه است  و به سلطه چهارم تبدیل شده است.

در خصوص ایده تشکیل کنگره جهانی محبان اهل بیت(ع) نظر حضرتعالی چیست؟ فعالیت های این کنگره را چگونه ارزیابی می فرمایید؟

* من یک دوره در این کنگره توفیق شرکت داشته ام ولی به نظرم خود ایده ی این کنگره که برای تحکیم وحدت میان مسلمانان با تاکید بر محبت اهل بیت(ع) تشکیل شده است، بسیار امر مبارک و میمونی است. همانطور که خود پیامبر (ص) ما را گرد یکدیگر جمع می کنند، اهل بیت(ع) ایشان نیز ما را متحد می سازند. یکی از جوامع مشترک میان ما مسلمانان اهل بیت(ع) هست و ایده ی این کنگره بسیار خوب است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا