امام حسین (ع)سر تیتر

مقاله اختصاصی به قلم دکتر عابدين مومنی/ تبیین دو امر مهم در نهضت امام حسین (ع)

مقاله به قلم دکتر عابدين مومنی

دانشیار محترم دانشگاه تهران

نظریه پرداز وحدت اسلامی

بسم اللَّهِ الرّحمن الرّحیم

در آستانه مُحَرَّم و برپایی عزاداری برای آفرینندگان واقعه کربلا هستیم. برای عزاداران عزیزان کربلا به ویژه سیّد شهیدان حضرت أباعبداللَّه الحسين عليه السَّلام بسیار مهم است که بدانند در کربلا چه چیزی رخ داده است؟ اهمیت مطلب از دو جهت است اوّل از حیث انطباق فعل با عصمت که مورد بحث شدید در انـدیشه مسلمانان و مذاهب کلامی است. دوّم از حیث الگو قرار گرفتن برای جامعه اسلامی عموماً و جامعه شیعه بالخصوص.
هر دو جنبه بحث بستگی به تفسیری دارد که از واقعه کربلا و عاشورا صورت گرفته است.
از جنبه اوّل مسئله فعلاً صرف نظر نمائیم در مورد الگو قرار گرفتن واقعه عاشورا با بعضی از تفسیرها عملاً ممکن نیست زیرا آن واقعه را یک اقدام شخصی تلقی می کند مثلاً تکلیف تعبدی و شخصی إمام حسین علیه السّلام شهادت در کربلا بوده است تا آن که عامل نجات در قیامت باشد یا آن کربلا اوج عشق به خداوند متعال است عاشقان راستین در کربلا اوج عشق غير قابل تکرار به خداوند متعال را به نمایش در آوردند و…
ولی تفسیرهایی که واقعه عاشورا را انجام يک تکلیف عمومی که هر مؤمنی باید به آن اقدام نماید که با حضور إمام معصوم إمامت در اقدام با او است از قبيل اسلامی کردن حکومت یا تشکیل حکومت اسلامی آن هم در جامعه ای که مدعی دایر بودن حکومت و خلافت نبوی بوده است جنگیدن با چنین حکومتی کار دشواری است که إمام حسین علیه السّلام با موفقیت آن را انجام داده است یا جنگیدن علیه ظلم یا اقامهٔ فریضه أمر بمعروف و نهی از منکر و امثال آن ها.
به نظر می رسد کار ویژه إمام حسین علیه السّلام اوّلاً توجه دادن به جامعه اسلامی بوده است که نظارت بر حکومت اسلامی واجب است ممکن است نیاز به اصلاح پیدا کند البته اصلاح مطلوب کربلا نه جریان انحرافی و ناصواب اصلاحات ثانیاً چون حکومت مدعی دین است مواجههٔ با چنین حکومتی کار آسانی نیست برای آن که مردم بفهمند حکومتِ با نام دین غیر دینی است باید تا شهادت پایداری کرد.
إمام حسین علیه السّلام پایداری کرد سخت ایستاد ثابت کرد که حکومت دیگری برای این جامعه مُدَّعی اسلام و نظام اسلامی ضرورت دارد زیرا معاویه مجتهد معرفی شده است راوی روایات پیامبر اکرم صلی اللَّهُ علیه و آله و سلم و کاتب وحی و…. سرانجام با واقعه عاشورا اعتبار از معاویه سلب شد معاویه در عداد خلفاء راشد قرار نگرفته است خلافت نبوی از سلطنت تفکیک گردید حتی معاویه به اندازه عمربن عبدالعزيز اعتبار ندارد بلکه در کتب درسی فقهی مانند الهدایه مرغینانی یا لسان الحکام فاسق توصیف می شود یعنی إمام حسین علیه السّلام ثابت کرده است که حکومت اسلامی یا حکومت خداوند متعال بر مردم حکومتی غیر از جنس حکومت معاویه بر مردم است و این کار در آن روزگار از غیر إمام حسین علیه السّلام ساخته نبوده است که إمام خمینی ره با الگو گرفتن از آن حضرت قیام کردند و جمهوری اسلامی برقرار نمودند و مقام معظم رهبری تمام رنج ها را به جان می خرد که حکومت مطلوب إمام حسین علیه السّلام که مطلوب إمام خمینی ره هم بوده است دوام داشته باشد إنشاءاللّه خداوند متعال به مقام معظم رهبری دوام سلامتی و عمر عنایت فرماید آمین رب العالمین دکتر عابدین مؤمنی ١۴٠٠/۵/١٧

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا