امام حسین (ع)سر تیتر

مقاله اختصاصی/نسبت میان محبت امام حسین (ع) و استکبار ستیزی

به قلم خانم ریحانه قنبری

محبت اهل البیت (ع) را میتوان از نظر تاثیراتی که در رفتار اجتماعی و فردی یک انسان دارد مورد تحلیل و بررسی قرار داد. اساسا انسان زمانی که نسبت به موضوعی علاقه مند میشود از آن اثر پذیر میشود و این اثر پذیری در کلام و رفتار او نمایان می شود.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید {قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ }.  خداوند به صراحت در این آیه شریفه می فرماید که نشانه صداقت در ادعای محبت تبعیت و اطاعت است و به مفهوم مخالف میتوان این نکته را از این آیه شریفه استنباط نمود که عدم تبعیت از خداوند نشانگر عدم وجود محبت او در دل است. به همین صورت محبت نسبت به یک وجود نورانی همچون اهل بیت عصمت و طهارت چنانچه از سر صدق و صفای باطن و اخلاص باشد موجب تبعیت از آنان میشود.

یکی از شاخصه های مهم اندیشه و رفتار معصومین که مورد سفارش موکد آنان بوده است عدم پذیرش ظلم و ستیهنده بودن در مقابل ظالم است. اهمیت ظلم ستیزی آنقدر در اندیشه والای اهل بیت عصمت و طهارات متبلور است که امیرالمومنین (علیه السلام) در نامه خود به جناب مالک اشتر می فرمایند: “لن تقدس امة لایوخذ للضعیف فیها حقه من القوى غیر متتعتع” یعنی امتى که حق ضعیفان را از زورمندان با صراحت و بدون خوف و ترس نگیرد, هرگز پاک نمى شود و روى سعادت را نمى بیند.

همچنین مولای متقیان در جای دیگری می فرمایند: ((الذلیل عندى عزیز حتى آخذالحق له و القوى عندى ضعیف حتى آخذالحق منه, رضینا عن الله قضإه و سلمنا لله امره.)) یعنی ناتوان ستمدیده در نظر من, عزیز است تا حقش را بگیرم و زورمند ستمگر نزد من, حقیر و ضعیف است تا حق دیگران را از او بستانم. ما در برابر فرمان خدا راضى هستیم و در مقابل امر او تسلیم مى باشیم.

سرور و سالار شهیدان و نور چشم پیامبر اسلام حضرت امام حسین(ع) ظلم ستیزی را آنچنان بر خودشان واجب میدانستند که به قربانگاه رفتن خود و همه عزیزانشان را در مسلخ حق طلبی به جان خریدند و فرمودند(الا وان الدعی وابن الدعی قد رکز بین اثنتین، بین السلة و الذلة و هیهات منا الذلة). نه تنها این، بلکه بانوی دوعالم حضرت زینب سلام الله علیها پس از آنکه توسط  یزید شرّیر ستمگر مورد سوال واقع میگردند که کربلا را چگونه دیدی؟ فریاد حق طلبانه میزنند که “جز زیبایی ندیدم”.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنانی به اهمیت ظلم ستیزی نزد اهل بیت(ع) پرداخته و میفرمایند :  یک بخش مهمّ از مجاهدت ائمّه (علیهم السّلام) ، مبارزه‌ی با ظلم و ظالم بوده است.۱۳۹۴/۰۵/۲۶ . همچنین معظم له در جای دیگری می فرمایند که : اسلام میگوید در مقابل زور گوئی و ظلم بایستید.

دبیرکل حزب الله لبنان با شناخت دقیق  از مکتب امام حسین(ع) و اهمیت ظلم ستیزی می فرمایند:  زمانی که نبرد میان حق و باطل است، بی‌طرفی معنایی ندارد.

حقیقتا حتی با نگاهی گذرا و سطحی هم به سیره اهل البیت(ع) میتوان اهمیت مبارزه با ظالم و مستکبر را درک نمود. به عبارت دیگر سیره معصومین و احادیث صحیحه و صریحه ایشان آب پاکی را بر روی دستان همه کسانی  در طول تاریخ ادعای محبت اهل البیت(ع) را داشته و دارند ریخته اند.

اکنون بسیاری در دنیا ادعا میکنند که ما بر اساس آیه “مودت” در قرآن کریم به اهل بیت (ع) پیامبر علاقه مندیم اما باید از همه آنان این سوال را پرسید که تکلیف شما با تبعیت از اهل البیت(ع) درمقوله استکبار ستیزی و عدم پذیرش ظلم چیست؟

عرق سرد بر پیشانی انسان مینشیند وقتی که به تاریخ مشروطه و سابقه مبارزاتی برخی مدعیان تقوی و محبت اهل البیت(ع) نگاه میکند. یکی از این وقایع شرمگینانه در تبریز اتفاق افتاده است که گواه جهل و بی اطلاعی آنان نسبت به وجه نهضتی قیام عشورا بود. می‌گویند زمانی که روس‌ها آذربایجان را گرفته بودند، روز عاشورا بیست تا سی هزار قمه زن در خیابان‌های تبریز آمده بود و  دقیقا همان روز روس‌ها عالم مشروطه خواه و مجاهد تبریز-میرزاعلی ثقه الاسلام تبریزی- را گرفته بودند و می‌خواستند اعدامش کنند.آنان در میدان مرکزی شهر این آخوند مجاهد را آوردند تا به دار بکشند. بیست هزار مرد هم در خیابان‌های تبریز ، قمه می‌زدند و برای مصیبت امام حسین (ع) عزاداری میکردند،.یکی رفت پیش قمه‌زن‌ها. گفت شما که این‌ها را توی سر خودتان می‌زنید، من نمی‌گویم توی سر روس‌ها بزنید ولی لااقل با همین قمه‌ها بیایید به میدان اعدام و پای چوبه دار که اینها ببینند بیست هزار آدم قمه به دست آمده و بترسند و ایشان را به دار نکشند، قمه‌زن‌ها گفتند برو خجالت بکش، اباعبدالله را سیاسی نکن، امام حسین را بگذار برای ما، امروز ما آمدیم با امام حسین حال کنیم و قمه بزنیم .باید بر این جهل و نابخردی و عدم محبت صادقانه سخت گریست.

گرچه این واقعه تلخ اینگونه رخ داد اما زمان گذشت و مردی از قم به پاخواست و خیل جوانان پاک و مخلص که دم از محبت اهل بیت(ع) میزدند به عشق پیر و مرادشان اباعبدالله الحسین(ع) و پدر حکیمشان امام خمینی(ر) برای دادن جان در سنگر استکبار ستیزی و مقابله با مکر آمریکایی که در کالبد رژیم بعث عراق بروز یافته بود صف کشیدند و خدا خدا میکردند که جانشان فدای وجود نورانی حضرت معشوق و سالار شهیدان شود.

اکنون که در سالگرد انقلاب اسلامی ایران هستیم باید شاکر این نعمت عظیم باشیم که اکنون محبت اهل بیت و امام حسین (ع) را همچون برخی از افراد بی بصیرت در روزگار مشروطه منحصر در نوحه و قمه زنی ندانیم بلکه هرجا که ندای یا للمسلین برخواست به کمک آنها بشتابیم تا صداقت خود در محبت امام حسین(ع) را به اثبات برسانیم. الشکر و المنة لله رب العالمین.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا