اهل بیت (ع)سر تیتر

مصاحبه اختصاصی/حجت الاسلام سعیدی کیا: محبت به حضرت معصومه(س) نه تنها مخصوص شیعیان بلکه منحصر در مسلمانان هم نیست

به مناسبت ولادت با سعادت دختر گرامی امام موسی کاظم، حضرت معصومه سلام الله علیها پایگاه اطلاع رسانی کنگره جهانی محبان اهل بیت(ع) مصاحبه ای را با حجت الاسلام و المسلمین سعیدی آریا برگزار نمود. حجت الاسلام سعیدی کیا از اساتید و فضلای حوزه علمیه قم و کارشناسان برنامه سمت خدا شبکه سوم سیما و برنامه سحرگاهان شبکه یک سیما به شمار می آیند. 

*لطفا برای مخاطبین ما بفرمایید که علت توجه ویژه علما به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها چیست؟ مثلا خاطرم هست که مرحوم علامه مصباح در پایان عمر شریفشان به یکی از فضلای حوزه فرموده بودند (به این مضمون )که حاصل عمرم این است که فهمیدم هر کسی هرچه می خواهد به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها متوجه شود.

اولا خود امام کاظم علیه السلام هم برخوردشان با این یک امامزاده ی خاص برخوردی کاملا متفاوت با دیگران است. به طور مثال شما ابن جریان را ملاحظه بفرمایید که: روزی امام کاظم (ع) منزل نبودند، گروهی آمدند سوالی را مکتوب فرستادند برای حضرت معصومه (س) و ایشان پاسخ نوشتند . در مسیر برگشت امام کاظم (ع) آن مطلب را که حضرت معصومه (س) نوشته بودند مشاهده نمودند و دیدند کاملا درست است و فرمودند: فداها أبوها  (پدرش به فدایش).
این جمله را ما کمتر داریم که شما ببینید راجع به امامزاده ای خود اهل بیت این را فرموده باشند. ایشان یک فقیهه هستند ،عالمه هستند، عالم به زمان هستند،کمک کار امام رضا (ع)هستند و آن حرکت حضرت معصومه (س) به طرف امام رضا (ع) و به طرف قم خودش حرکت جهادی است با آن سختی که در آن زمان وجود داشته حضرت می‌آیند که آن پیام را برسانند که برادر مرا به ظلم بردند و برادر مرا به حالت تبعید بردند نه به حالت معمولی . آن خودش یک حرکت جهادی و سیاسی واقعی بوده است . این جای خودش که این امامزاده در بین خود اهل بیت (ع) یک جایگاه ویژه ای داشتند؛ از طرف دیگر خود قم را عش آل محمد (ص) گفته اند به این معنا که خود قم اصلا یک ویژگی ای دارد یعنی یک آشیانه است ، آشیانه جایی است که محل امن است محل تکثیر است ، تمام این صفاتی که در آشیانه هست را شما امروز هم در قم می بینید ، مردم قم هم همینطور بودند ،مردمی که تحت تعلیم حضرت معصومه (س) و دیگرانی که با حضرت معصومه (س)آمده بودند و در آنجا ماندند و مورد تعلیم قرار گرفتند و تعلیم می دادند.
مساله مهم این بود که مثلا شما می بینید از جهت مالی اولین وجوهات (از مکان های دور) از قم خدمت امام کاظم (ع) و حضرات اهل بیت علیهم السلام می رود و این تفاوت را می‌بینید که خود قم و حضرت معصومه (س) این ویژگی خاص را داشتند و بعد هم ابراز ارادت علما به این خاندان و اینکه پاسخ گرفتند مورد توجه است .
خیلی از عرض ارادت های اهل قم و محبین آل الله نسبت به حضرت معصومه (س) به واسطه ی ارادتی است که ایشان به امام کاظم (ع) داشتند و امام کاظم (ع) هم خیلی ایشان را دوست داشتند  تا جایی که امام کاظم (ع) فرمودند: فداها ابوها.  همچنین به واسطه ی ارادتی هم که به برادرشان امام رضا (ع) داشتند و امام رضا (ع)  هم خیلی ایشان را دوست داشتند بود. حضرت معصومه حرکت مهم سیاسی ای داشتند و اقدام به روشنگری نمودند و همه دنبال کردند که چرا ایشان می روند به سمت مشهد برای دیدار امام رضا(ع)؟ مگر امام رضا نمیخواهند برگردند؟ 
به تجربه  دیده ایم آنهایی که در این آستان سر ساییدند بسیار علو درجات معنوی پیدا کردند.  این آستان تقدسش به واسطه ی این است که هم یک امامزاده ی بسیار بزرگوار در آنجا هست و هم بسیاری از بزرگان دینی ما که جان ومال و زندگی وقت خودشان را برای دین گذاشتند و وقف دین شدند در کنار حضرت معصومه (س) دفن هستند و اینها همه باعث زیاد شدن برکات آنجاست .
مراجع تقلید و محدثین بزرگ دینی ما نسبت به این مسئله خیلی اهتمام داشتند که در زمان حیاتشان آنجا باشند و شاگرد پروری کنند و قم و خاصه حرم حضرت معصومه (س) را به عنوان یک مرکزی قرار دادند که انتشار علم از همانجا باشد ، این انتشار علم خودش مسئله ی برکت زایی است و دعا میکنیم که ان شاءالله خدا قسمت ما بکند که بتوانیم خدمتگزار باشیم نسبت به دین و خاندان اهل بیت علیهم السلام .

آیا پیروان مذاهب دیگر هم به حضرت معصومه سلام الله علیها علاقه و ارادت دارند؟
ارادت به حضرت معصومه (س) نه تنها مخصوص به شیعیان نیست بلکه حتی منحصر در مسلمانان هم نیست. شما اگر زمانی که بیماری کرونا نبود به حرم می آمدید و می ایستادید و به زوار نگاه می کردید افرادی را می دیدید که با حالت تکتف (دست روی دست) در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها نماز می خوانند که مخصوص برادران اهل تسنن است.

برای من این صحنه بارها پیش آمده است که این صحنه ها را در حرم دیده ام. من موارد زیادی زیادی سراغ دارم که برادران و خواهران اهل سنت برای حضرت معصومه سلام الله علیها و حرم ایشان نذر می کنند.هم برادران اهل سنت و هم از فرق دیگر ارادت زیادی به حضرت معصومه (س) دارند.

مساله ایشان مثل مساله اباعبدالله(ع) است. اینها یک خاندان بزرگ و کریمان واقعی هستند. شما در جریان پیاده روی اربعین را نگاه بکنید، به ابراز ارادت ها به امام حسین(ع) نگاه بکنید، حتی آنهایی که مسلمان هم نیستند این ابراز ارادت را دارند.

وقتی مسیحیان می آیند پیش پیغمبر، مسیحیانی که ۸۰ سال یا ۹۰ سالشان است، ایشان دو سه آیه از معارف اسلامی می فرماید. آیه اش را ببینید، می فرماید: «تفیض من الدمع»، یعنی چشمهایشان پر از اشک می شود، این اشخاص منقلب می شوند و ایمان می آورند. آن شخص مسیحی است، ۸۰ سالش شده است اما دلش از حقیقت دور نشده است بلکه دلها گره خورده ی با حقیقت هستند و وقتی که دل با دنیا گره نخورده باشد خودش جذابیت معنویت را حس می کند، حالا از هر مذهبی که می خواهد باشد.
اگر یک غیر شیعه یا غیر مسلمان بخواهد حضرت معصومه (س) را بشناسد شما ایشان را چگونه معرفی می کنید؟
یکی اینکه نگاه بفرمایید اعمال و رفتاری که از حضرت معصومه (س) نقل شده است بیشترین تطبیق را با دین اسلام دارد فارغ از اینکه مذهب چه باشد. فضائل اخلاقی حضرت را نگاه بکنید، عفتی که آدم در حضرت معصومه(س) می بیند؛ اینکه چطور با کرامت نفس وبزرگواری رفتار می کردند. آن جهادی که ایشان داشتند که از مدینه راه افتادند برای دیدن برادر، عشق و علاقه ای که نسبت به برادر دارند، روشنگری ای که نسبت به حوادث دینی دارند، فقاهتی که دارند؛ اینها مطالبی است که اختصاصی به شیعه ندارد بلکه به خاطر فطری بودن موضوعاتش حتی اختصاص به مسلمان ها هم ندارد. این عشق و علاقه و ارادت و عفت مفاهیم انسانی و فطری است.

من پیشنهاد میکنم به برادران و خواهران ما از ادیان و مذاهب دیگر به حرم های اهل بیت(ع) بیایند و ببینند که دلشان چه قضاوتی برای آنها میکند؟ آیا کشش برای آنها وجود دارد یا نه؟ خیلی اشخاص را دیدیدم که آمدند و طریقت و دین و روش آنان عوض شده است. چرا یک وقتی در زمان پیامبر می گفتند دستتان را در گوشتان فشار دهید که صدای محمد(ص) را نشنوید؟ چون صدای پیامبر اثری دارد که آن اثر انقلاب قلب است.دیدن این حرم ها و نزدیک شدن به این مضاجع شریف قلب ها را به سمت خودشان جذب می کند؛ لذا بعضا دشمنان اهل بیت می گویند که زیارت نروید!، کنار مزار اهل بیت (ع) نروید،! اینها قبور هستند و چی هستند!. دلیل این صحبت ها این است که می بینند این وجودهای کریم کشنده قه سوی خودشان هستند و این زیارت ها نور دل را زیاد می کنند و قلبهای پاک و صاف را به سمت خودشان جذب می کنند.
وقتی شما نگاه می کنید که شتر حضرت صالح علیه السلام پی می شود با اینکه نه گویشی دارد و نه زبانی اما همه مردم را یاد پیغمبر حضرت صالح(ع) می اندازد. حرم های اهل بیت (ع) مردم را یاد معجزات اهل بیت(ع) و کرامت های آنان می اندازد. یاد این می اندازد که این خانواده بعد از هزار و سیصد سال هنوز پایدار هستندو به آنها هنوز ابراز ارادت و علاقه می شود و هنوز به آنان عشق ورزیده می شود و هنوز حاجت گرفته می شود و هنوز مضاجع شریف آنان ، به طریق اسلام راهنمایی می کنند مخصوصا این امامزاده های بزرگوار.

در پایان اگر فرماشی دارید بفرمایید.

عرض خاصی نیست فقط اینکه ان شاء الله آن مقداری که ارادت هست را خدا زیاد بکند. یک دعایی هم داریم که خدایا (ثبت اقدامنا) یعنی خدایا ثبوت قدم بده!. آن عزیزانی که در جوامع غیر اسلامی و بعضا غیر مقید هستند مواظب باشند که شاکر نعمت اهل بیت(ع) باشند چرا خدا می فرماید هرکسی که شکرگزار من باشد من نعمت او را زیاد می کنم.

مشاهده بیشتر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا